Parlamentul R. Moldova

Cetățenii Republicii Moldova au ales duminică, 24 februarie, un nou Parlament al țării pe un mandat de patru ani. Pentru prima dată, alegerile parlamentare în Moldova s-au desfășurat în baza unui sistem mixt: proporțional și majoritar, într-o circumscripție națională și în circumscripții uninominale.

Potrivit Codului Electoral, în termen de cinci zile, CEC totalizează rezultatele scrutinului și, în termen de 24 de ore, va prezenta Curţii Constituţionale actele şi listele deputaţilor aleşi.

Potrivit rezultatelor și analizei preliminare a listelor electorale, viitorul Legislativ ar putea avea următoarea componență nominală.

Publicitate comercială

Astfel, după procesarea a 99,44 la sută din procesele verbale, pragul electoral de 6 procente pentru un partid și de 8 la sută pentru un bloc electoral a fost depășit în circumscripția națională de următorii concurenți electorali:

PSRM a obținut 31,22 la sută din voturi;

Blocul ”ACUM” PAS-DA – 26,66 procente;

PDM a obținut 23,73 la sută din voturile valabil exprimate;

Partidul Politic ”ȘOR” – 8,35 de procente.

Cine sunt deputații care vor face parte din Parlamentul ales pe 24 februarie?

PSRM

Circumscripția națională 

PSRM

Ion Ceban

Eduard Smirnov

Bogdat Țîrdea

Ivanna Koksal

Alla Dolință

Victor Gaiciuc

Vladimir Golovatiuc

Adela Răileanu

Corneliu Furculiță

Victor Bologan

Vladimir Odnostalco

Radu Mudreac

Vladimir Țurcan

Ivan Zabunov

Petru Burduja

Oleg Teterea

Tatiana Cunețchi

Circumscripția uninominală:

Greceanîi Zinaida

Lozovan Irina

Vladimir Mizdrenco

Pilipețcaia Alla

Usatîi Alecsandr

Nesterovschi Alecsandr

Savva Oleg

Lipsckii Oleg

Bolea Vasile

Bătrîncea Vlad

Lebedinschi Adrian

Novac Grigore

Jolnaci Alexandru

Tatarlî Chiril

Suhodolschi Alexandr

Gagauz Fiodor

Para Gheorghii

PDM

Circumscripția națională

Andrian Candu

Constantin Botnari

Monica Babuc

Vasile Bîtca

Serghei Sîrbu

Vladimir Cebotari

Vladimir Andronachi

Otilia Drăguțanu

Svetlana Rotundu

Violeta Ivanov

Angel Agache

Vladimir Vitiuc

Igor Vremea

Circumscripția uninominală

Sîrbu Oleg

Leucă Ion

Padnevici Corneliu

Nichiforciuc Eugeniu

Brașovschi Gheorghe

Graur Eleonora

Ciubuc Nicolae

Guzun Ludmila

Plahotniuc Vladimir

Filip Pavel

Jizdan Alexandru

Repeșciuc Grigore

Botnari Alexandru

Buza Ghenadie

Diacov Dumitru

Grețu Efrosinia

Bacalu Elena

BLOCUL ”Acum”

Circumscripția națională

Alexandru Slusari

Igor Grosu

Igor Munteanu

Octavian Țîcu

Liliana Nicolaescu-Onofrei

Sergiu Litvinenco

Chiril Moțpan

Dinu Plîngău

Oazu Nantoi

Radu Marian

Doina Gherman

Arina Spătaru

Veronica Roșca

Stela Macari

Cataranciuc Serghei

Circumscripția uninominală

Ciobanu Maria

Carp Lilian

Vovc Liviu

Grigoriu Inga

Reniță Iurie

Bolea Vladimir

Perciun Dan

Popșoi Mihail

Năstase Andrei

Frunze Petru

Sandu Maia

Alaiba Dumitru

Partidul Politic ”Șor”

Circumscripția națională

Petru Jardan

Maria Albot

Denis Ulanov

Reghina Apostolova

Vadim Fotescu

Circumscripția uninominală

Șor Ilan

Tauber Marina

Candidați independenți

CU nr. 43 Groza Ion – candidat independent

CU nr. 47 Oleinic Alexandr – candidat independent

CU nr. 48 Melnic Viorel – candidat independent.

sursa: zuko.md

Comments

comments