Cetățenii Republicii Moldova au ales duminică, 24 februarie, un nou Parlament al țării pe un mandat de patru ani. Pentru prima dată, alegerile parlamentare în Moldova s-au desfășurat în baza unui sistem mixt: proporțional și majoritar, într-o circumscripție națională și în circumscripții uninominale.
Potrivit Codului Electoral, în termen de cinci zile, CEC totalizează rezultatele scrutinului și, în termen de 24 de ore, va prezenta Curţii Constituţionale actele şi listele deputaţilor aleşi.
Potrivit rezultatelor și analizei preliminare a listelor electorale, viitorul Legislativ ar putea avea următoarea componență nominală.
Astfel, după procesarea a 99,44 la sută din procesele verbale, pragul electoral de 6 procente pentru un partid și de 8 la sută pentru un bloc electoral a fost depășit în circumscripția națională de următorii concurenți electorali:
PSRM a obținut 31,22 la sută din voturi;
Blocul ”ACUM” PAS-DA – 26,66 procente;
PDM a obținut 23,73 la sută din voturile valabil exprimate;
Partidul Politic ”ȘOR” – 8,35 de procente.
Cine sunt deputații care vor face parte din Parlamentul ales pe 24 februarie?
PSRM
Circumscripția națională
PSRM
Ion Ceban
Eduard Smirnov
Bogdat Țîrdea
Ivanna Koksal
Alla Dolință
Victor Gaiciuc
Vladimir Golovatiuc
Adela Răileanu
Corneliu Furculiță
Victor Bologan
Vladimir Odnostalco
Radu Mudreac
Vladimir Țurcan
Ivan Zabunov
Petru Burduja
Oleg Teterea
Tatiana Cunețchi
Circumscripția uninominală:
Greceanîi Zinaida
Lozovan Irina
Vladimir Mizdrenco
Pilipețcaia Alla
Usatîi Alecsandr
Nesterovschi Alecsandr
Savva Oleg
Lipsckii Oleg
Bolea Vasile
Bătrîncea Vlad
Lebedinschi Adrian
Novac Grigore
Jolnaci Alexandru
Tatarlî Chiril
Suhodolschi Alexandr
Gagauz Fiodor
Para Gheorghii
PDM
Circumscripția națională
Andrian Candu
Constantin Botnari
Monica Babuc
Vasile Bîtca
Serghei Sîrbu
Vladimir Cebotari
Vladimir Andronachi
Otilia Drăguțanu
Svetlana Rotundu
Violeta Ivanov
Angel Agache
Vladimir Vitiuc
Igor Vremea
Circumscripția uninominală
Sîrbu Oleg
Leucă Ion
Padnevici Corneliu
Nichiforciuc Eugeniu
Brașovschi Gheorghe
Graur Eleonora
Ciubuc Nicolae
Guzun Ludmila
Plahotniuc Vladimir
Filip Pavel
Jizdan Alexandru
Repeșciuc Grigore
Botnari Alexandru
Buza Ghenadie
Diacov Dumitru
Grețu Efrosinia
Bacalu Elena
BLOCUL ”Acum”
Circumscripția națională
Alexandru Slusari
Igor Grosu
Igor Munteanu
Octavian Țîcu
Liliana Nicolaescu-Onofrei
Sergiu Litvinenco
Chiril Moțpan
Dinu Plîngău
Oazu Nantoi
Radu Marian
Doina Gherman
Arina Spătaru
Veronica Roșca
Stela Macari
Cataranciuc Serghei
Circumscripția uninominală
Ciobanu Maria
Carp Lilian
Vovc Liviu
Grigoriu Inga
Reniță Iurie
Bolea Vladimir
Perciun Dan
Popșoi Mihail
Năstase Andrei
Frunze Petru
Sandu Maia
Alaiba Dumitru
Partidul Politic ”Șor”
Circumscripția națională
Petru Jardan
Maria Albot
Denis Ulanov
Reghina Apostolova
Vadim Fotescu
Circumscripția uninominală
Șor Ilan
Tauber Marina
Candidați independenți
CU nr. 43 Groza Ion – candidat independent
CU nr. 47 Oleinic Alexandr – candidat independent
CU nr. 48 Melnic Viorel – candidat independent.
sursa: zuko.md