imagine simbol

Aproape 99% din procesele verbale au fost contabilizate de către CEC, iar majoritatea câștigătorilor din circumscripțiile uninominale și pe liste de partid arată destul de pestriț:

PSRM s-a ales cu 33 mandate (32,67), ACUM – 27 mandate (26,7%), PDM – 31 mandate (30,69%), ȘOR – mandate (6,93%), candidați independenți – 3 (2,97%).

Mai jos puteți vedea cine a câștigat în circumscripțiile uninominale.

#Circumscripția 1, Briceni

Gnatiuc Mihail (PDM) – 37,58%
Zinaida Greceanîi (PSRM) – 46,18%
Petrașișin Vasilii (Șor)
Vladimir Scutari (ACUM) – 8,01%
Anatolii Creciun (PCRM)
Maxim Chitoroagă (Partidul Nostru) – nu a fost înregistrat 

#Circumscripția 2, Ocnița 

Publicitate comercială

Lesnic Vadim (PDM) – 26,98%
Irina Lozovan (PSRM) – 50,18%
Remus Ciobanu (ACUM),
Fedișin Eduard (Șor) – 7,71%
Eduard Drăgălin (PL) – nu a fost înregistrat 
Eduard Pleșca (Partidul Nostru)
Andrei Țopa (PCRM)

#Circumscripția 3, Edineț

Sîrbu Oleg (PDM) – 37,47%
Nicolae Melnic (PSRM) – 32,6%
Panciuc Ghenadie (Șor) – 10,51%
Elena Panuș (Partidul Nostru)
Dinu Plângău (ACUM)
Alexandr Zui (PCRM)
Marin Livădaru (Independent)
Marchici Vasile (PL) – nu a fost înregistrat
Alexandru Brenici (Independent)
Anatolie Vengher (Independent)

#Circumscripția 4, Rîșcani

Urzică Iurie (PDM) – 44,10%
Vladimir Mizdernco (PSRM) – 39,25%
Tatiana Gamețchi (ACUM), – nu a fost înregistrat
Cocieru Andrei (Șor) – 9,3%
Victor Bogatico (Partidul Nostru) – nu a fost înregistrat
Petru Bărbieru (PCRM)

#Circumscripția 5, Glodeni

Leucă Ion (PDM) – 33,05%
Alexandr Minizianov (PSRM) – 30,52%
Rodica Nimerenco (ACUM),
Dvorjanscaia Irina (Șor) – 12,23%
Stela Onuțu (Partidul Nostru)
Alexandr Burlacu (Independent) – nu a fost înregistrat
Nicolae Gorcea (Independent)
Mihail Corj (Independent)
Ion Purice (PL)

#Circumscripția 6, Drochia

Padnevici Corneliu (PDM) – 33,19%
Alexandr Lupașco (PSRM) – 31,34%
Svetlana Cornea (ACUM) – 9,99%
Svecla Grigorie (Șor),
Nina Cereteu (Partidul Nostru)
Ghenadie Morcov (PCRM)
Violeta Roșca (PL)
Nicolae Bîrnaz (PNL) – nu a fost înregistrat

#Circumscripția 7, Soroca

Victor Său (PDM) – 29,06%
Aliona Pilipețcaia (PSRM) – 37,07%
Alexandru Cimbriciuc (Independent),
Elena Bodnarenco (PCRM), deputată a PCRM
Melnic Maxim (Șor),
Anastasia Televca (Partidul Nostru)
Larisa Ungureanu (ACUM) – 15,63%
Iurie Todirean (Independent) – nu a fost înregistrat
Serghei Manchievici (PL) – nu a fost înregistrat

#Circumscripția 8, Florești

Eugeniu Nichiforciuc (PDM) – 42,83%
Serghei Groza (PSRM) – 28,51%
Iurie Țap (ACUM) – 12,46%
Ladaniuc Ghendaie (Șor),
Ludmila Crijanovschi (Partidul Nostru)
Grigore Cojocaru (PCRM)
Anatolie Cărbune (PL)

#Circumscripția 9, Bălți 1

Buzurnîi Serghei (PDM),
Usatîi Alexandr (PSRM) – 33,43%
Elena Bordeianu (ACUM) – 12,68%
Ivan Osoianu (Partidul Nostru) – 32,06%
Igor Himici (Șor)
Said-Mixmat Amaev (PCRM)
Renata Grădinaru (Independent)
Diana Grosu (Independentă)

#Circumscripția 10, Bălți 2

Iordan Serghei (PDM) – 14,46%
Alexandr Nesterovschi (PSRM) – 34,31%
Arina Spătaru (ACUM),
Elena Grițco (Partidul Nostru) – 26,17%
Pavel Verejanu (Șor)
Serghei Rubțov (PCRM)
Dinu Diaconu (PL) – nu a fost înregistrat

#Circumscripția 11, Fălești

Iraida Bînzari (PDM) – 31,99%
Oleg Savva (PSRM) – 33,36%
Botnar Alexandru (Șor),
Alexandru Severin (Partidul Nostru)
Vasili Tataru (Blocul ACUM) – 10,56%
Valeriu Muduc (PCRM)

#Circumscripția 12, Sîngerei

Brașovschi Gheorghe (PDM) – 32,77%
Vasile Luca (PSRM) – 25,67%
Țîbîrnă Igor (Șor)
Oazu Nantoi (Blocul ACUM) – 22,23%
Viorel Neagu (PCRM)
Arcadie Covaliov (Independent) – retras
Ion Roșca (Independent)

#Circumscripția 13, Rezina

Graur Eleonora (PDM) – 41,32%
Valeriu Ciorici (PSRM) –  19,60%
Sergiu Cataranciuc (ACUM)- 16,68%
Nauc Leonid (Șor)
Elena Macrii (PCRM)
Ion Perciun (Independent)
Galina Andrieș (PNL)

#Circumscripția 14, Telenești

Vadim Lelic (PDM) – 31,39%
Alexandru Isac (PSRM),
Cristea Valerian (Șor) – 17,31%
Maria Ciobanu (ACUM) – 33,17%
Mihai Moldovanu (PL)
Veaceslav Căpățînă (PCRM)

#Circumscripția 15, Călărași 

Ciubuc Nicolae (PDM) – 37,85%
Ștefan Bolea (PSRM) – 19,39%
Igor Munteanu (ACUM) – 26,65%
Vlasenco Olga (Șor)
Ion Leașcenco, (Partidul Democrația Acasă) – nu a fost înregistrat
Iurie Chirinciuc (PL)
Anatolie Arhire (Independent) – s-a retras din cursă
Valeriu Savva (PCRM)

#Circumscripția 16, Ungheni

Guzun Ludmila (PDM) – 32,56% 
Ghenadie Mitriuc (PSRM), 27,74%
Baraniuc Antonina (Șor)
Octavian Țîcu (ACUM) – 26,74%
Alexandru Brînză (PL)
Mihai Goian (Independent) – nu a fost înregistrat
Haralampie Chirilov (PCRM)

#Circumscripția 17, Nisporeni

Vladimir Plahotniuc (PDM) 72,94%
Pavel Artamonov (PSRM) – 6,32%
Ion Terguța (ACUM) – 15,82%
Mihai Ciorici (PCRM)
Iurii Cărbune (Independent)

#Circumscripția 18, Orhei (orașul Orhei)

Costin Vasile (PDM) – 10,28%
Mihai Catraniuc (PSRM),
Ilan Șor (Partidul Șor) – 59,22%
Valeriu Munteanu (ACUM) – 19,25%
Svetlana Căpățină (PCRM)
Dorin Zghibarța (PL)
Dumitru Suhoborcenco (Independent) – nu a fost înregistrat

#Circumscripția 19, (Orhei, Rezina, Criuleni, Dubăsari 1)

Tudor Golub (PDM) – 21,20%
Mihai Paciu (PSRM),
Marina Tauber (Șor) – 42,92%
Mariana Cusnir (ACUM) – 18,68%
Lucia Viscun (PCRM)
Igor Brînza (Independent) – nu a fost înregistrat
Roman Boțan (PL), deputat
Vitalie Marinuță (Independent)

#Circumscripția 20, Strășeni

Pavel Filip (PDM), – 45,56%
Veaceslav Anghel (PSRM)
Tabacaru Valeriu (Șor) – 12,33%
Igor Grosu (ACUM) – 28,36%
Elena Harcenco (Independentă) – nu a fost înregistrat
Nicoleta Malai (Partidul Liberal)
Ecaterina Blanovschi (PNL) – nu a fost înregistrat

#Circumscripția 21, Criuleni, Dubăsari 2

Veaceslav Burlac (PDM) – 29,58%
Sergiu Berzan (PSRM) – 24,5%
Duminica Serghei (Șor)
Lilian Carp (ACUM) – 32,07%
Gheorghe Ojog (PL)
Andrei Porubin (Independent)

#Circumscripția 22, Ialoveni 

Monica Babuc (PDM) – 35,44%
Lidia Onu (PSRM) – 14,48%
Liviu Vovc (ACUM) – 42,71%
Sănduță Victor (Șor)
Anatol Ursu (independent) – nu a fost înregistrat
Ruslan Gârștea (Independent) – nu a fost înregistrat
Dumitru Nicoară (PNL) – nu a fost înregistrat
Angela Istrate (Independent)
Victor Tabunșic (PL) – nu a fost înregistrat

#Circumscripția 23, Chișinău, Botanica 1

Valentina Rotaru (PDM)
Oleg Lipskii (PSRM) – 40,12%
Jardan Petru (Șor),  – 12,14%
Vasile Grădinaru (ACUM) – 34,81%
Aurel Bucureanu (Independent) – nu a fost înregistrat
Nicolai Rusol (PCRM)
Sergiu Biriucov (Independent)
Oleg Rațoi (PL) – nu a fost 

#Circumscripția 24, Botanica 2

Alexandr Bannicov (PDM) – 9,10%
Vasile Bolea (PSRM) – 48,40%
Grigore Colun (ACUM) – 30,18%
Burgudji Serghei (Șor)
Artur Croitor (Independent)
Andrei Negruță (Independent) – nu a fost înregistrat
Andrei Donică (Speranța-Nadejda) – nu a fost înregistrat
Alexei Frolcov (Independent) – nu a fost înregistrat

#Circumscripția 25, Botanica/Centru

Mîndru Victor (PDM) – 11,33%
Alexandr Odințov (PSRM) – 41,11%
Inga Grigoriu (ACUM) – 42,70%
Chitoroga Dumitru (Șor),
Sergiu Urecheanu (Partidul Nostru) – nu a fost înregistrat
Corina Fusu (PL), – nu a fost înregistrat
Svetlana Șandrovscaia (Independentă) – nu a fost înregistrat
Liudmila Boiadji (PCRM) – nu a fost înregistrat

#Circumscripția 26, Centru/Buiucani

Stratulat Mihail (PDM), 11,26%
Dinari Cojocaru (PSRM) – 36,83%
Cotelea Victor (Șor)
Vlad Bilețchi (neafiliat),
Iurie Reniță (ACUM) – 37,30% 
Anton Miron (PCRM)
Dinu Manole (Verzii) – nu a fost înregistrat
Valeriu Cerba (Independent)

#Circumscripția 27, Buiucani

Nedelea Veaceslav (PDM) – 12,78%
Radu Mudreac (PSRM) – 32,63%
Botnarenco Cristian (Șor),
Ilian Cașu (Partidul Nostru), 
Vladimir Bolea (ACUM) – 41,54%

Augustin Volconovici (PCRM)
Ion Casian (PL) – nu a fost înregistrat
Vitalie Zaldea (Independent)

#Circumscripția 28,Râșcani

Balaur Nicolae (PDM),
Vlad Batrîncea (PSRM) – 38,34%
Alexandru Slusari (ACUM)- 34,18%
Apostolova Reghina (Șor) – 9,41%
Dumitru Ciubașenco (Partidul Nostru), fruntaș al PN
Dumitru Cebotarescu (Independent)
Ion Cebanu (PL), consilier muncipal
Andrei Zapșa (Independent) – nu a fost înregistrat

#Circumscripția 29, Centru Râșcani

Guznac Valentin (PDM) – 10,83%
Adrian Lebedinschi (PSRM) – 43,50%
Ruslan Verbițchii (ACUM) – 36,34%
Popenco Inna (Șor)
Erica Zucec (Independent) – nu a fost înregistrat
Evghenia Banaru (Independent) – nu a fost înregistrat
Dumitru Jelescu (PL)
Veaceslav Șuiu (Independent) – nu a fost înregistrat

#Circumscripția 30, Ciocana

Nae-Simion Pleșca (PDM) – 11,89%
Petru Burduja (PSRM) – 33,23%
Cvasnîi Stanislav (Șor)
Veronica Herța (PL)
Dan Perciun (ACUM) – 40,76%

#Circumscripția 31, Ciocana, Rîșcani

Gaburici Chiril (PDM) – 13,51%
Grigore Novac (PSRM), – 38,63%

Liliana Nicolaescu (ACUM) – 35,72%
Cuznețov Iurii (Șor)
Ilie Crețu (PL)

#Circumscripția 32, Suburbii Nord

Costiuc Nina (PDM) – 19,83%
Svetlana Popa (PSRM) – 24,52%
Cebotari Serghei (Șor)
Mihai Popșoi (ACUM) – 37,03%
Gheorghii Mocan (PCRM)
Dorin Chirtoacă (PL)

#Circumscripția 33, Suburbii Sud

Constantin Țuțu (PDM) – 30,40%
Vladimir Roșca (PSRM) – 15,33%
Andrei Năstase (ACUM) – 46,32%
Bivol Ion (Șor) – nu a fost înregistrat
Călin Vieru (independent)
Andrei Nastas (independent)
Boris Volosatîi (independent)
Ion Duca (Partidul Nostru) – nu a fost înregistrat

#Circumscripția 34, Anenii-Noi

Jizdan Alexandru (PDM) – 41,42%
Alexandr Mațarin (PSRM) – 26,27%
Gorodinschii Alexei (Șor)
Gheorghe Balan (Blocul ACUM) – 20,78%
Veaceslav Bondari (PCRM)

#Circumscripția 35, Căușeni

Repeșciuc Grigore (PDM) – 37,95%
Oleg Cuciuc (PSRM) 20,96%
Zaremba Anatolie (Șor)
Zinaida Bolboceanu (Democrația Acasă)
Veaceaslav Nigai (PCRM)
Anton Gămurari (ACUM) – 22,12%
Tamarov Ambroci-Ivanov (Independent)
Nicolai Ermurache (PL) – nu a fost înregistrat
Ion Calmîc (PNL)

#Circumscripția 36, Ștefan-Vodă

Molozea Nicolae (PDM) – 33,53%
Alexandru Jolnaci (PSRM) – 33,92%
Andrei Dînga (ACUM) – 28,07%
Tcacenco Natalia (Șor)
Alexandr Tolpenco (independent) – nu a fost înregistrat

#Circumscripția 37, Răzeni (Ialoveni 2)

Sula Ion (PDM) – 37,39%
Nicolae Pascaru (PSRM) – 13,71%
Tabarcea Avelin (Șor)
Petru Frunze (ACUM) – 45,17%
Ștefan Bivol (PCRM)

#Circumscripția 38, Hîncești Nord 

Botnari Alexandru (PDM) – 46,93%
Petru Cordineanu (PSRM) – 13,39%
Perțu Victor (Șor)
Grigore Cobzac (ACUM) – 34,51%
Silviu Ioniță (Independent) – nu a fost înregistrat
Sergiu Ioniță (PNL) – nu a fost înregistrat
Mircea Șura (PL) – nu a fost înregistrat

#Circumscripția 39, Hîncești Sud

Buza Ghenadie (PDM) – 42,96%
Olesea Brînză (PSRM) – 19,39%
Terente Victor (Șor)
Chiril Moțpan (ACUM) – 28,15%
Dumitru Covaș (Independent) – nu a fost înregistrat
Vasile Colța (Independent) – nu a fost înregistrat
Simion Roșca (PL)

#Circumscripția 40, Cimișlia și Basarabeasca

Diacov Dumitru (PDM) – 28,51%
Piotr Pușcari (PSRM) – 28,02%
Cîrlan Victoria (Șor),
Valentin Cimpoieș (Partidul Nostru)
Gheorghe Raileanu (candidat independent)
Dominica Manole (ACUM) – 20,91%

#Circumscripția 41, Leova

Grețu Efrosinia (PDM) – 30,08%
Aliona Briceag (PSRM) – 22,99%
Vladimir Putregai (ACUM) – 21,68%
Trandafir Andrei (Șor),
Sergiu Butuc (Partidul Nostru)
Alexandru Bujorean (independent)
Stepan Savițchi (Independent) – nu a fost înregistrat

#Circumscripția 42, Cantemir, Cahul

Bacalu Elena (PDM) – 35,36%
Vladimir Țurcan (PSRM) – 35,18%
Constantin Boeșteanu (ACUM) – 14,20%
Lupașcu Vasilii (Șor),
Roman Ciubaciuc (Partidul Nostru)
Iurie Crăciuneac (Independent)
Nicolae Botgros (Independent), dirijor, Orchestra „Lăutarii”  – s-a retras
Elena Damașcan (PL)

#Circumscripția 43, Cahul

Evghenii Osadcenco (PSRM) – 27,10%
Sergiu Tutovan (ACUM) – 23,33%
Ion Groza (Independent) – 32,76% 

#Circumscripția 44, Taraclia

Covalji Fiodor (PDM)
Chiril Tatarlî (PSRM) –  57,46%
Lupov Veaceslav (Șor) – 10,47%
Veaceslav Cunev (Independent) – 19,65%
Gheorghi Aricov (Independent)

#Circumscripția 45, Găgăuzia 1

Mincu Fiodor (PDM),
Alexandru Suhodolschii (PSRM) – 65,09%
Dimoglo Nina (Șor) – 27,40%
Dmitrii Levintii (Partidul Nostru)
Nicolai Dudoglo (Independent) – 3,91%

#Circumscripția 46, Găgăuzia 2

Delibaltov Vadim (PDM),
Fiodor Gagauz (PSRM) – 75,88%
Ivanova Svetlana (Șor)
Gheorghe Leiciu (independent) – 9,63%
Grigore Cadîn (Independent) – 10,19%
Serghei Scernev (Independent) – nu a fost înregistrat

#Circumscripția 47, Transnistria Nord

Grigorii Filipov (PSRM) – 25,10%
Alexandru Oleinic (independent) – 62,54%
Eleonora Cercavschi (ACUM) – 2,49%

#Circumscripția 48, Transnistria Sud

Vitalie Eftodiev (PSRM) – 20,16%
Ion Iovcev (ACUM) – 2,87%
Viorel Melnic ( independent) – 62,74% 
Alexandru Luncari (independent) – nu a fost înregistrat
Inna Nazarenco (ȘOR)

#Circumscripția 49, Diaspora est (RU)

Sîrbu Ina (PDM) – 10,64%
Para Gheorghii (PSRM) – 54,58% din 85% voturi numărate
Frasineanu Dorin (ACUM) – 28,5%
Klimenco Valerii, PPSor
Para Gheorghe, independent
Pogorea Dumitru, independent
Țipovici Nicolai, PN
Ticuș Igor, independent

#Circumscripția 50, Diaspora vest (UE)

Vadim Rotari (PSRM) – 4,64%
Oleg Brega (Independent), activist civic
Olga Coptu (PDM) – 3,96%
Maia Sandu (ACUM)  – 79,45% din 78% de voturi numărate
Vasile Calmatui (PL)
Leonard Macari (Independent)
Gheorghe Bobeica (independent)
Leonid Falcas (independent)
Valentina Geamana (independent)
Gheorghe Furdui (PNL)
Tatiana Platon (Sor)
Nadejda Barbarov (independent) – nu a fost înregistrat
Natalia Iatco (Verde Ecologist) –
Stela Stângaci (Independent)

#Circumscripția 51, Diaspora US și Canada

Ghilețchi Valeriu (independent), vicepreședinte al Parlamentului
Vartanean Gaik, PSRM
Neaga Petru, independent
Moroșanu Ghenadie, PDM
Bînzar Oleg, independent
Savva Viorel, independent
Grozav Gheorghi, independent
Perov Valeri, independent – nu a fost înregistrat
Palancica Roman, independent
Dumintru Alaiba (ACUM), activist civic
Rodica Rusu, ȘOR
Ana Vasilachi, independent
Valentin Ganea, independent
Alexandrin Patron, independent

Comments

comments